Duszpasterze młodzieży z całej Polski o przygotowaniach do Synodu Biskupów

Członkowie Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i diecezjalni duszpasterze młodzieży dyskutowali dziś w Warszawie o przygotowaniach do przyszłorocznego Synodu Biskupów o młodzieży oraz ŚDM Panama 2019.

Gościem spotkania była s. Nathalie Becquart z Konferencji Episkopatu Francji, która podzieliła się doświadczeniami tamtejszego Kościoła w towarzyszeniu młodym.


PRZYGOTOWANIA DO SYNODU - SZANSĄ NA DIALOG

- Młodzi ludzie żyją w świecie, który szybko się zmienia i nie gwarantuje stabilnej przyszłości. Tym bardziej powinniśmy im towarzyszyć i pomagać w zakorzenianiu się w wierze. Aby to towarzyszenie było skuteczne, musimy poszukiwać języka, który jest dla nich zrozumiały - mówiła s. Nathalie Becquart, odpowiadająca w Konferencji Episkopatu Francji za duszpasterstwo młodzieży i powołań. Jak dodała, ważnym elementem tego dialogu jest zbieranie odpowiedzi na pytania z ankiety presynodalnej, jednak cały proces przygotowań powinien przypominać wspólną drogę, podejmowaną przez Kościół i młodych ludzi, a nie sprowadzać się jedynie do wypełniania formalności.

"35 tys. francuskich pielgrzymów było zachwyconych ŚDM w Polsce i po powrocie zadawaliśmy sobie pytanie: co dalej? Wówczas papież ogłosił Synod o młodzieży, a my odczytaliśmy to dosłownie, jako prezent i odpowiedź na nasze pytanie" - mówiła s. Becquart.

Podkreśliła, że z perspektywy czasu Francja widzi, że ŚDM w Paryżu w 1997 r. przyniosły wielkie ożywienie Kościoła lokalnego i takiego samego doświadczenia życzyła Polakom, podkreślając, że dialog i poszukiwanie młodzieży w czasie przygotowań do Synodu mogą w tym pomóc. Jako przykład podała m.in. konferencje organizowane przez diecezjalne duszpasterstwa i katolickie uczelnie dla młodzieży deklarującej się jako nie-katolicka, konsultacje synodalne, czy "karawanę synodalną" - mobilny punkt informacyjno-animacyjny, przemierzający diecezję Grenoble.

S. Becquart mówiła także o dużym znaczeniu praktykowania w diecezjach "ducha synodalności", polegającego m.in. na obradach prowadzonych według tego samego rytmu, co obrady gremium synodalnego. "Chodzi o praktykowanie otwartości na Ducha Świętego i siebie nawzajem, o dyskusje w grupach, w których wszyscy są aktywni, wypowiadają się i słuchają siebie nawzajem" - wyjaśniła. Przykładem takich praktyk są diecezjalne synody ogólne oraz poświęcone młodzieży, które odbywają się obecnie w Kościele francuskim.

O podobnych praktykach, służących budowaniu dialogu z młodymi i poznawaniu ich potrzeb, mówili polscy duszpasterze. Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk podkreślił, że odpowiedzi na ankiety presynodalne, spływające do biura ze wszystkich polskich diecezji, zostały poprzedzone dogłębną analizą stanu duszpasterstwa młodzieży, a odpowiedzi na wiele pytań zostały wypracowane wspólnie z młodzieżą. Zachęcił też do przesyłania do KBO informacji o wszelkich działaniach podejmowanych przez młodych i wraz z nimi, które mogą posłużyć przygotowaniu raportu presynodalnego dla watykańskiego sekretariatu Synodu Biskupów.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, szczególnie bp Andrzej Czaja współtworzący Radę KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, ważne, aby dialogowi z młodzieżą i proponowanym inicjatywom towarzyszyła głęboka refleksja na temat celu podejmowanych działań tak, aby nie miały one jedynie charakteru doraźnej aktywności, ale pomagały w odkrywaniu i pogłębianiu i odkrywaniu wiary przez młode pokolenie.

"Powinniśmy pytać młodych nie tylko, czego oczekują od Kościoła, ale też czego oczekują od Chrystusa" - mówił obecny na spotkaniu ks. Grzegorz Suchodolski, który przez wiele lat odpowiadał za przygotowania polskiej młodzieży do ŚDM.

MŁODZI POLACY W DRODZE DO PANAMY

Duchowe i logistyczne przygotowania do ŚDM Panama 2019 są szansą na ugruntowanie dobrych praktyk i sięgnięcie po nowoczesne narzędzia w komunikowaniu się i docieraniu z ewangelicznym przesłaniem do młodzieży - mówili uczestnicy spotkania w Sekretariacie Episkopatu. Jednym z nich ma być aplikacja "ŚDM News", która od jutra ma być dostępna dla użytkowników smartfonów i pomoże w wymianie informacji na temat bieżących działań duszpasterskich i przygotowań do spotkania w Panamie.

Także opracowanie programu duchowych przygotowań do ŚDM w Panamie zakłada, że wiele treści dostępnych będzie w formie multimedialnej i będzie dodatkową zachętą dla młodych ludzi do refleksji i dzielenia się treściami rozważanymi w trakcie przygotowań. Sam program, przygotowywany obecnie wspólnie przez księży i młodzież, będzie skoncentrowany wokół postaci Maryi. Jego realizacja potrwa od grudnia 2017 r. do czerwca 2019 r. tak, aby po ŚDM w Panamie młodzi mieli okazję do wymiany doświadczeń i podzielenia się inspiracjami.

Podczas spotkania diecezjalnych duszpasterzy młodzieży, zaprezentowano także nowe logo KBO ŚDM, składające się z drogi i krzyża powstałego z promieni Miłosierdzia. Jak wyjaśniła jego autorka Karolina Błażejczyk z diecezji warszawsko-praskiej, ma to być to nawiązaniem do doświadczenia ŚDM w Krakowie i przypomnieniem, że młodzi są powołani do podążania wspólnie z Jezusem drogą do zmartwychwstania.

Symbol drogi zawartej w logotypie ma być też zachętą, by młodzi ludzie nie angażowali się w Kościele jedynie w wydarzenia i akcje proponowane przez różne wspólnoty, ale aby na pierwszym miejscu stawiali pogłębianie własnej wiary w codziennym życiu i dzielili się chrześcijańskim świadectwem z osobami, które spotykają na swojej drodze.

Jedną z okazji do takiego świadectwa i ponownego spotkania w gronie młodzieży będzie tegoroczne spotkanie młodzieży na Lednicy, o którym w imieniu organizatorów opowiedział o. Wojciech Prus OP.

Spotkanie Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i diecezjalnych duszpasterzy młodzieży było także okazją do przedstawienia informacji i projektów, które pomogą młodym Polakom w wyjeździe do Panamy.

Reaktywowany zostanie projekt pomocy finansowej dla młodzieży, który pod nazwą "Bilet dla Brata 2.0" będzie zachęcał do pomocy w sfinansowaniu młodym Polakom udziału w ŚDM. Jak wyjaśniał ks. Parafiniuk, inicjatywa koordynowana przez KBO ŚDM będzie zaproszeniem dla diecezji, by poprzez sprzedaż cegiełek i inne aktywności zbierały fundusze dla polskich grup, które potrzebują dofinansowania. Zebrane środki będą w pierwszej kolejności przeznaczone na dofinansowanie pakietów pielgrzyma i kosztów udziału w Dniach w Diecezjach.

Ułatwieniem dotyczącym transportu będzie współpraca nawiązana przez KBO ŚDM z portalem esky.pl, który będzie pośredniczył w rezerwacji i zakupie biletów lotniczych dla grup polskich pielgrzymów.

Podobnie, jak przy okazji poprzednich edycji ŚDM, przygotowywany jest także tzw. "polski pakiet", który pomoże w identyfikacji polskich grup w Panamie. Obecnie trwają konsultacje dotyczące jego zawartości.

Kolejne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży z całej Polski planowane jest po wakacjach.

abd / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama