Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-19 13:18
KAI/mm

Papież na Anioł Pański: Zemsta nigdy nie prowadzi do rozwiązania konfliktów

"Wolno nam szukać sprawiedliwości; naszym obowiązkiem jest czynienie sprawiedliwości. Nie wolno nam natomiast mścić się, ani w żaden sposób podsycać zemstę, jako wyraz nienawiści i przemocy" - stwierdził papież.

Autor/źródło: Diana Golec

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

W Ewangelii dzisiejszej niedzieli (Mt 5,38 do 48) - jednej z tych stron, które najlepiej wyrażają „rewolucję chrześcijańską” - Jezus wskazuje drogę prawdziwej sprawiedliwości poprzez prawo miłości, które przewyższa prawo odwetu, to znaczy „oko za oko i ząb za ząb”. Ta starożytna zasada zmuszała do wymierzania przestępcom kar odpowiadających spowodowanym szkodom: śmierć tym, którzy zabili, amputację, dla tych którzy kogoś zranili i tak dalej. Jezus nie każe swoim uczniom znosić zła, ale wręcz reagować, tyle, że nie innym złem, lecz dobrem. Wystarczy więc przerwać łańcuch zła i naprawdę zmienić ten stan rzeczy. Tylko w ten sposób przerywa się łańcuch zła, i w ten sposób sytuacja rzeczywiście się zmienia. Zło jest bowiem w istocie „brakiem” dobra i nie można wypełnić pustki inną próżnią, ale tylko „pełnią”, czyli dobrem. Zemsta nigdy nie prowadzi do rozwiązania konfliktów. Ty wyrządziłeś mi krzywdę, a ja ci odpłacę. To nigdy nie rozwiązuje konfliktu, ani nie jest chrześcijańskie.

Dla Jezusa, odrzucenie przemocy może również obejmować rezygnację z tego do czego mamy prawo; i daje kilka tego przykładów: nastawienie drugiego policzka, odstąpienie swego płaszcza czy pieniędzy, zgodzenie się na inne wyrzeczenia (por. w. 39-42.). Ale to wyrzeczenie nie oznacza, że pomija się czy też zaprzecza wymaganiom sprawiedliwości. Wręcz przeciwnie, miłość chrześcijańska, która przejawia się w szczególnie w miłosierdziu stanowi doskonalszą realizację sprawiedliwości. Jezus chce nas nauczyć dokonywania wyraźnego rozróżnienia między sprawiedliwością a zemstą, rozróżnić między sprawiedliwością a zemstą. Zemsta nigdy nie jest sprawiedliwa. Wolno nam szukać sprawiedliwości; naszym obowiązkiem jest czynienie sprawiedliwości. Nie wolno nam natomiast mścić się, ani w żaden sposób podsycać zemstę, jako wyraz nienawiści i przemocy

Jezus nie ma zamiaru proponować nowego porządku cywilnego, lecz raczej przykazanie miłości bliźniego, które obejmuje również miłość do nieprzyjaciół: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” (w. 44). Tego słowa nie powinno się rozumieć jako aprobatę dla zła popełnionego przez wroga, lecz jako zachętę do doskonalszej perspektywy, wielkodusznej, podobnej do Ojca Niebieskiego, który „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (w. 45). Bowiem także wróg jest osobą ludzką, stworzoną jako taki na obraz Boga, chociaż w chwili obecnej jest przyćmiony niegodnym postępowaniem.

Kiedy mówimy o nieprzyjaciołach nie powinniśmy myśleć o nie wiadomo jakich ludziach odmiennych i dalekich od nas. Mówimy także o nas samych, możemy bowiem wejść w konflikt z naszym bliźnim, czasami z naszymi krewnymi. Ileś wrogości pojawia się w relacjach rodzinnych! Nieprzyjaciółmi są także ci, którzy mówią o nas źle, którzy nas oczerniają i nas krzywdzą. A nie łatwo to strawić. Jesteśmy wezwani, aby tym wszystkim odpowiedzieć dobrem, które również ma swoje własne strategie, inspirowane przez miłość.

Niech Dziewica Maryja pomoże nam naśladować Jezusa na tej wymagającej drodze, która naprawdę uwzniośla godność ludzka, i pozwala nam żyć jako dzieci naszego Ojca, który jest w niebie. Niech nam pomoże praktykować cierpliwość, dialog, przebaczenie i w ten sposób być budowniczymi komunii i braterstwa w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w naszej rodzinie.

tłum. st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-19 12:21:47
miniaturka

DYKTANDA DLA DZIECI I DOROSŁYCH W OLSZTYNIE

20 i 21 lutego dzieci i dorośli zmierzą się z ortografią w Planecie 11 - bibliotece multimedialnej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Wstęp jest wolny! Imprezy odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna- dr inż. Piotra Grzymowicza.
2017-02-19 12:29:01
miniaturka

Papież w kolejnej rzymskiej parafii

„Już sama jego obecność wśród nas będzie wielką łaską, nawet gdyby nie powiedział żadnego słowa” – tak ks. Rondinelii opisuje klimat przygotowań do dzisiejszej popołudniowej wizyty papieża w parafii św. Marii Józefy od Serca Jezusowego, oddalonej o 20 km od centrum Rzymu.
2017-02-19 13:08:34
miniaturka

II Kongres Wielkich Miast odbędzie się w Rio de Janeiro

II Światowy Kongres Wielkich Miast poświęcony encyklice „Laudato si’” odbędzie się od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro.
2017-02-19 13:46:53
miniaturka

Wielkopiątkowy krzyż św. Jana Pawła II odwiedzi parafie diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Wszystkie parafie diecezji zamojsko-lubaczowskiej odwiedzi krzyż wielkopiątkowy św. Jana Pawła II. Peregrynacja rozpocznie się 25 marca od katedry w Zamościu, a zakończy 13 października w konkatedrze w Lubaczowie.
2017-02-19 16:55:37
miniaturka

DEBATA ,,KONIEC Z HIPOKRYZJĄ.DISCO POLO NA SALONY?" W OLSZTYNIE

Już 27 lutego (w poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się pod takim hasłem debata w Planecie 11 - bibliotece multimedialnej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim). Wstęp wolny!
2017-02-19 17:14:21
miniaturka
play

Franciszek: módlmy się za ofiary przemocy i wojen

Papież wezwał wspólnotę międzynarodową, by pospieszyła z pomocą ludności Demokratycznej Republiki Konga, dotkniętej kolejnym krwawym konfliktem. Przypomniał, że jego ofiarami padają również dzieci, które zamiast chodzić do szkoły wykorzystywane są jako żołnierze.